Szép lassan eljön az idő, hogy Európa is bizonyítson, páran meglepődve figyelik, ahogy csúcsközelben maradt a német Dax és ahogyan megmozdultak az itteni részvénypiacok. Alapvetően megvizsgálva az Eurózóna gazdaságát, az infláción kívül más mutatót nem igen találni, amitől félnének a németek és az ECB. Sőt meg merem kockáztatni, hogy csak a zuhanó EURUSD és a nagy spekulánsok miatt döntött úgy a Mario Draghi, hogy mégis pumpál "némi" (60 mrd €) eurót. (az európai lazító programról bővebben itt)
Nézzük a legutóbbi 3 évet
- GDP - 12749.93 mrd $,
- Folyó fizetési mérleg 2014 - 24.65 mrd €
- Munkanélküliségi ráta - 11,4%
A becslések szerint idén mind a három mutató a kedvezőbb irányba alakulhat idén, hála az ECB elszántságának és a nagy hitelezési kedvnek. Nem meglepő a német és a kisebb európai indexek reakciója, hiszen ha visszagondolunk a Federal Reserve programjára, akkor az egekbe nyúló (és még ott is tartó) amerikai indexek jutnak eszünkbe. Hiába a nagy magaslatok több alapkezelő és úgy gondolja az európai részvények még alul vannak árazva és látnak benne 2016 közepéig potenciált és őszintén megmondom én is. Idén jó vadászat lehet egy-egy korrigálás után újabb vételi pozíciókat felvenni kontinensünk indexein.
Presze azért nem kell feltétlenül a spanyol és az olasz indexet is vásárolni, de a német, lengyel és a magyar, !bizony a magyar kosár is érdekes lehet.
Hogy áll most a magyar tőzsde?
Jelenleg 17700 környékén támad a Bux kosár és fejlődő forgalom mellett emelkedéssel kezdte a hetet, görög hisztérika, orosz- ukrán harc ide, vagy oda.
Ha a hitelminősítők szempontját nézzük, mi még mindig a "befektetésre nem ajánlott" országok sora között vagyunk, de ez hamarosan változhat. A hazai gazdasági mutatókat nézve, jól pörgött tavaly a GDP és a mérleg is a pozitív tartományba csúszott át. Így Magyarország adósbesorolása hamar kedvezőre változhat, de nem is ez lehet a legnagyobb felhajtóerő, hanem az alacsony kötvényhozamok, amelyek ilyen szintű jegybanki alapkamatok mellett még jó, hosszú ideig tartósan alacsonyan maradnak. Ezek a 0 közeli hozamok biztosíthatják a kockázati étvágyat és a részvények felé fordulást, csakúgy mint 2 évvel ezelőtt a QE3-nál Amerikában.
Pár megjegyzés a részvények átlag napi forgalmáról:
- 2012-ben 9,9 mrd HUF volt az átlagos napi forgalom
- 2013 - 9,7 mrd HUF
- 2014 - 7,3 mrd HUF
- 2015 január - 6,6 mrd HUF (ami ugyan visszaesés decemberhez képest, de a tavalyi 5 milliárd januári átlagnál erősebb, és a mai napon, közel 14 milliárdos napi forgalmat mértek a Budapesti Értéktőzsdén)
Tremészetesen a blue chipek fogynak most is, leginkább az OTP a Richter és a MOL.
Persze hozzá kell tenni, hogy pont ma jelentette be a kormány, hogy csökken 2016-tól a bankok terhe és, hogy 15%-os részesedést szerzhet a magyar állam ERSTE Hungaryben.
- A bankszektor teljes bankadója jövőre 60 milliárd forinttal csökkenhet (idén a teher 144 mrd volt).
Konklúzió: a devizahitelek által nagy csapást szenvedett bankok most egy kicsit fellélegezhetnek és a BÉT- húzó OTP szárnyra kaphat (árfolyam jelenleg 4110 HUF). Valamint több alapkezelő is felfigyelhet az alulértékelt magyar papírokra...
Utoljára 5 éve kereskedtem a magyar tőzsdén és annak ellenére, hogy követjük nem szoktam ajánlani, de most tényleg sok minden egybecsenghet egy korrekt vételi ponttal. Nem azt mondom, hogy teljesen felülsúlyozzuk a kitettséget és az utolsó Norbi update papírt is megvesszük, hanem, hogy a hozaméhezőknek jó melléktermékek lehetnek a magyar részvények!
Vállalatunknál nincs magyar részvény, de a Bux index itt is megtalálható, nyitottunk is, így hát hajrá Bux, hajrá Magyarország! :)