Fordulgatnak az olajárak...
2015. február 02. írta: Balogh Balázs

Fordulgatnak az olajárak...

David Hasselhoff is visszavehet a Turbo Boost-ból!

A pesszimisták örülhetnek és elkezdődhet az "én megmondtam" hőbörgés, hiszen már a héten emelkedhetnek a benzin és a gázolaj árak. Sajnos amilyen gyorsan jött az olcsó üzemanyag, olyan gyorsan vissza is ugorhatnak a számok a kutakon.

Eddig egyértelműen a nyersolaj piaci zuhanás generált hazánkban, ilyen kellemes tankolásokat. Valami viszont megmozdult a grafikonokon és a WTI, valamint a Brent jegyzések is feljebb lőttek péntek óta. Mindkét fajta egyaránt 5-5 dollárral drágult csaknem 8 óra leforgása alatt. Az, hogy mi okozta a hirtelen árváltozást egyelőre nem lehet tudni legalábbis a belső rendszerben ez az üzenet jelent meg:

"WTI and Brent crude futures move to session highs amid no fundamental news"

Azt tudjuk, hogy a legfrissebb adatok alapján novemberben 0.2 százalékkal nőtt a kitermelés, tehát a kínálat továbbra is megvan. Volt egy pletyka miszerint több fúrótorony is leáll mert egyszerűen nem éri meg felszínre hozni a fekete aranyat. Lehet ez fordítja meg szépen a jegyzért, mindenesetre nálunk 3 pozíció is átcsúszott a lagymatag oldalazásból pluszba.

Chart OILs., H4, 2015.02.02 11:24 UTC, X-Trade Brokers DM S.A, MetaTrader 4, Real

Itt is kísérteties párhuzamot lehet vonni a 2008-ban történtek után, ahol ugyanilyen japán gyertya alakult ki decemberben és, ugyanígy lendített egyet a gráfon. 

Chart OILs., MN1, 2015.02.02 11:28 UTC, X-Trade Brokers DM S.A, MetaTrader 4, Real

Persze, nem azt mondom hogy most elszáll a grafikon, mert 2009-ben is még 2-3 alkalommal visszatért a jegyzés a mélyebb támaszokhoz. Csak annyi biztos, hogy valami megmozdult és 4-5 hónap múlva nem lennék meglepődve egy 70-80 dolláros Brent jegyzéstől.

Miért rossz ez nekünk és most beszéljen helyettem egy újabb grafikon:

Chart USDHUF., W1, 2015.02.02 11:32 UTC, X-Trade Brokers DM S.A, MetaTrader 4, Real

Bizony, a dollár/forint, ami tartósan 270 fölött rekedhet ebben az évben és még 2016-ban is erősen vásárolhatják a dollárt a befektetők. Még mielőtt valaki politizálna az hozzá kell tegyem, hogy ez most nem feltétlenül a gyenge forint miatt van, hiszen az euróval szemben erősen visszakúszott az árfolyam, hanem a nagy zöldhasú láztól és a körvonalazódó FED kamatemeléstől. Ez a kereszt azonban okozhat fejfájást a nagy tankolóknak és boost-ot az áraknak.

További részletek a Gazdaság TV-n nemcsak olajról>>
nevtelen.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://bbplusz.blog.hu/api/trackback/id/tr17132993

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Bece uzu 2015.02.05. 10:49:08

Helló Balázs!
Elolvastam a cikked, mert én is figyelem egy ideje az olajat, csak hiányolom a cikkedből a fundamentális részeket. Persze lehet, hogy az nem tartozik a te stratégiádhoz és a nélkül is sikereket érsz el, nem kritizálásként jegyzem meg, csak érdekelne a véleményed arról hogy:
- mi van ha csak a nagy esés után most zárták a pozíciókat, ennek tudható be a gyors emelkedés?
- az árat pusztán spekulációval tartják alacsonyan, Putyin miatt. 2014ben akkor kezdett esni az ár, amikor kezdődött a ,,konfliktus" , és ennek még nincs vége. Ettől függetlenül emelkedhet?
- a palaolaj-kitermelés nem tarthatja továbbra is alacsonyan az árakat?
- Svájc után szabadon- ha az araboknak nem ,,biznisz" ilyen áron eladni, képesek lennének egy olajintervencióval az árat manipulálni amíg nekik jól esik?

Balogh Balázs 2015.02.05. 11:06:08

@Bence Hunyadi:
Szia Bence!

Tökéletesek a kérdések, fundamentumokat azért nem írtam sokat, mert megmondom őszintén mindenki megtalálja. Elég sok portál ír kitermelési adatokról összeesküvés-elméletekről és száraznak tartottam ennyi mindent kifejteni. Ettől függetlenül nézem és figyelem az adatokat a chart mellett.

1. kérdés: mi van ha csak a nagy esés után most zárták a pozíciókat, ennek tudható be a gyors emelkedés?
- Kis egyszerűséggel, akkor visszaesik a videóban kitértem rá, hogy a nagy kilövés ellenére oldalazást várnék még a következő 1-2 hónapban, de valamelyest megindult és idén lehetnek feljebb az árak. Ráadásul sokak fantáziáját piszkálja az olaj 50 dollár alatt...(újabb beszállási pontok)

2. kérdés: az árat pusztán spekulációval tartják alacsonyan, Putyin miatt. 2014-ben akkor kezdett esni az ár, amikor kezdődött a ,,konfliktus" , és ennek még nincs vége. Ettől függetlenül emelkedhet?

- a politika mindig a legszeleburdibb és legingoványosabb terület egy tőzsdei kereskedő életében. Nagy befolyásoló tényező és manapság főleg rövid és középtávon. Hosszú távon szerintem senkinek nem érdeke egy összeomló orosz gazdaság, így az év második felében ez is messzebb gördülhet az olajárak útjából. Főleg ha az alapkezelők újból bepakolnak orosz részvényekből idővel...

3. kérdés: a palaolaj-kitermelés nem tarthatja továbbra is alacsonyan az árakat?
- Palaolaj, palaolaj... nehéz megmondani olvasni olyat is, hogy a jelenlegi árak alatt a kitermelés ott sem bimbózik és zárnak be vállalatok. Nehéz kérdés; amíg van kőolaj és felhozzák (vagy betáraznak belőle) azt előnyben fogják részesíteni még pár évig.

4. kérdés Svájc után szabadon:

- Egyértelmű, hogy a szaudiak növelni akarják a piaci részesedést és a manipuláció már elkezdődött, sőt tart a márciusi OPEC találkozón kiderül mennyire esik még jól nekik...

Addig is 50 dolláros Brent-re többen oda fognak figyelni, főleg a napokban történt turbulencia miatt.

Luighi 2015.02.06. 12:36:59

@Bence Hunyadi:

Szia Bence!

Rengeteg feltevést tettél hogy az adott instrumentumot(ez esetben az olajat) mi mozgathatja majd a közeljövőben.
És erre senki nem tudja a választ, tehát aki fundamentálisan nézi, annak "kereskedhetetlen" ez a termék. Pláne, hogy a "hírek" többnyire csak magyarázzák -UTÓLAG, ha tudják, mert például most egyáltalán nincs ötletük- mi is történt.
A technikai elemzők egyik alap szabálya szerit pedig: az árfolyam grafikonban MINDEN benne van.
Ez nekem Andre Kostolany mondatával így hangzik: Eső piacon nem veszünk, emelkedő piacon nem adunk el.
Én a hírek olvasása helyett az árfolyam szalag(ok) olvasását végzem, és bőven kitölti ez is az időmet. Nem tévedhetetlen a módszer, de ha az általad "csak az olajra" felvetett négy lehetőséget nézem, és még bejöhet néhány (pl. "felrobban" az elektromos autó piac, vagy a francia "őstermelők" nem csak Sárközyt (?) hanem Merkelt is elkergetik, mielőtt az orosz bojkott miatt "éhen halnának"), vajon találkozom-e majd hír olvasáskor/hallgatáskor azzal a hírrel, amire majd azt mondják (utólag) az volt az ami az emelkedést, esést , vagy pláne a hosszú ideig (CHF évekig!) való oldalazást kiváltotta.
És akkor még jóindulatúan nem is említettem a fel vagy épp le beszélő hatást sikeresen vagy esetleg kevésbé gyakorló manipulatív hírekről.
Én így látom
Sikeres kereskedést!

Balogh Balázs 2015.02.06. 12:42:50

@Luighi: A szalagcímek olvasása egy jó trükk, a nagy információtengerben elveszik az ember és hezitál és, ha hezitál, akkor elvész a kezdeti elán. Végül 0 pozícióval végignézi az ember, vagy később már teljesen feleslegesen rugaszkodik neki egy nyitásnak.

Egyetértek Luighi-val, Andre Kostolany ráadásul egy nagyon jó példa!
süti beállítások módosítása